UA-38505636-1

Okolica

Jurgów jest atrakcyjnym miejscem dla turystów. To malownicza spiska miejscowość położona na prawym brzegu rzeki Białki, która oddziela ją od podhalańskich wsi: Brzegów i Bukowiny Tatrzańskiej. Szybki nurt Białki sprawia, że chętnie uprawiane jest tu kajakarstwo górskie.

 

Z Jurgowa rozciągają się piękne widoki na Tatry. Znajduje się tutaj muzeum ziemi spiskiej a także unikatowy w skali kraju skansen szopek pasterskich. Tradycje pasterskie do dziś są żywe w Jurgowie – od wiosny do jesieni turyści spotkają na jurgowskich stokach bacę wypasającego stado owiec.

Zimą największą atrakcją Jurgowa jest znakomicie przygotowana stacja narciarska. Działa zaledwie od czterech sezonów, a już pojawia się w czołówce rankingów wyciągów w Małopolsce.Stok w Jurgowie jest sztucznie naśnieżany, o nachyleniu północno-zachodnim, co sprawia, że nawet przy braku opadów śniegu, możliwe jest doskonałe przygotowanie tras narciarskich i maksymalne wydłużenie sezonu narciarskiego.„Spiski Dworek” jest od stoku narciarskiego oddalony zaledwie o 1,5 km. W ofercie stacji są także trasy biegowe, dla tych, którzy od zjazdów wolą bieganie na nartach. Trasy są systematycznie rozwijane.

Ze „Spiskiego Dworku” jest zaledwie 6 km. do Białki Tatrzańskiej i ok. 3 km. do Bukowiny Tatrzańskiej. W obydwu miejscowościach otwarto zespoły basenów termalnych.

Do Zakopanego odległość z Jurgowa wynosi 15 km. Z Jurgowa jest zaledwie 10 km. (drogą przez Słowację) do Łysej Polany i 11 km. na Polanę Palenica, czyli drogę prowadzącą do Morskiego Oka – to mniej niż trzeba pokonać, by nad Morskie Oko dostać się z Zakopanego (ok. 20 km).

Z Jurgowa jest 32 km do spływu Dunajcem i 22 km do Niedzicy, słynącej z XIV –wiecznego zamku leżącego nad wielkim zbiornikiem wodnym w Czorsztynie, nad którym można wypoczywać na plaży lub popływać rowerkiem wodnym, kajakiem lub udać się na rejs statkiem. Jurgów stanowi doskonałą bazę wypadową w Tatry, ale także w Pieniny (ok. 35 km.)

Jurgów to ostatnia miejscowość przed granicą ze Słowacją. Odkąd zlikwidowano granice państwowe, turyści bez przeszkód mogą podróżować stąd na Słowację, to wspaniała baza wypadowa dla chcących zwiedzić Jaskinię Bielańską na Słowacji (w której, według legendy, ukrywał się słynny słowacki zbój Janosik) – ok. 20 km., czy Tatrzańską Łomnicę w Tatrach Wysokich albo Słowacki Raj.

W rejonie Jurgowa funkcjonuje kilka atrakcyjnych, nie oznaczonych szlaków spacerowych: nad rzeką Białką, do Katrynioków, na Uboc, na Koziniec brzegowski. Wszędzie oczarowują przybyłych niepowtarzalne widoki, nie tylko na Tatry, ale również na piękną okolicę. W pobliżu przebiegają również dwa szlaki turystyczne:

  • Niebieski (na wschód od Jurgowa) – z Nowej Białej przez Przełom Białki, Czarną Górę do Kacwina.
  • Czerwony (na północ od Jurgowa) – z Bukowiny Tatrzańskiej przez Rzepiska, Niedzicę na Przełęcz Trzy Kopce w Pieninach.

Warto również z Jurgowa wybrać się w Tatry Wysokie Polskie i Słowackie.

Poza turystyką pieszą okolice Jurgowa obfitują w dogodne tereny do jazdy rowerowej.

Pensjonat budowany jest na skraju wsi Jurgów, przy drodze krajowej nr 49 biegnącej do stacji narciarskiej (2 km) a dalej do granicy ze Słowacją (3 km). Dla gości niezmotoryzowanych: w odległości 150 metrów od pensjonatu znajduje się przystanek autobusowy, z którego odjeżdżają autobusy do Nowego Targu (przez Białkę Tatrzańską) i Zakopanego.

Imprezy lokalne: od połowy lipca do połowy września co roku odbywają się w okolicznych miejscowościach i w samym Jurgowie „Tatrzańskie Wici”: ponad dwadzieścia barwnych festynów, w których z przyjemnością uczestniczą turyści z całego kraju.